A Python nyelvről pár szóban

A Python nyelvről pár szóban

Bevezető Python

2022. szeptember 10.

Az oldalon a Node.js mellet a másik legtöbbet használt nyelv a Python, amit szeretnék röviden bemutatni. A Python egy magas szintű programozási nyelv, aminek a felhasználása nagyon széleskörű. Azonban az oldalon lévő példáknál a cél, hogy olyan programokat hozzunk létre, amik egyszerűek és terjedelmükben is kicsik.

A telepítése nagyon egyszerű. A hivatalos oldalról le kell tölteni és ugyanúgy telepíteni, mint bármilyen más programot.

https://www.python.org/

A telepítés után a megszokott módon, terminálból ellenőrizhetjük, hogy sikeres volt-e a telepítés és készen áll-e a programcsomag felhasználásra. Ezt a legegyszerűbben a feltelepített verzió lekérdezésével tudjuk ellenőrizni:

$ python –version

Ha sikerrel jártunk, akkor már csak egy dolgunk maradt: létrehozni egy kis programot és futtatni.

Azonban elötte még nagyon fontos megemlíteni, hogy a Python egy úgynevezett indentált nyelv. Ez annyit jelent, hogy a kód formázása nem csak az olvasás szempontjából fontos, hanem ez alapján történik a feldolgozás. Ezért nem lehet a sorok elején felesleges szóközt/tabulátort tenni, mert ebben az esetben vagy hibát kapunk vagy más struktúra alapján fut le a program. Ugyanis a behúzásokkal határozhatjuk meg, hogy egy sor melyik blokkhoz tartozik. Itt nincsenek kezdő és záró elemek, amik közé kell írni a kódot. Maga az elválasztás és az indentálás határozza ezeket meg. Ez nem bonyolult és a programozás közben gyorsan meg is lehet szokni.

Hozzunk létre egy Python fájlt, amit én main.py néven hozok létre.

Ebbe az állományba a szokásos kezdő kiíratást tegyük meg egy print utasítással:

print("Hello, ezt neked írom.)

Majd ezt követően a terminálban futtatjuk a programot:

$ python main.py

Akkor, ha mindent jól csináltunk akkor ki is írta nekünk, a print utasításba megadott szöveget.

Megjegyzés: A Python biztosít egy rövidítést a futtatáshoz, hogy ne kelljen kiírni minden alkalommal, hogy python. Ezt egy py nevű rövidítéssel ki lehet váltani:

$ py main.py